Posiadając tapicerkę skórzaną w domu czy w aucie powinniśmy odpowiednio o nie zadbać.
Wynika to z właściwości i wymogów jakie stawia przed nami ten naturalny materiał.

Skóra - żyje, oddycha, wchłania i oddaje wilgoć, zmienia swą temperaturę dostosowując się do otoczenia. Sprawia wrażenie bliskości, poddając się w dotyku, sprężysta i zarazem miękka. Jest ponadczasowa, równie dobrze wygląda na meblach stylowych, jak i nowoczesnych tapicerkach. Jest też niezwykle trwała; odpowiednio pielęgnowana będzie służyć nawet kilku pokoleniom użytkowników.


UWAGA: są to oznaki naturalne i nie są wadą a jedynie gwarancją autentyczności naturalnego pochodzenia skóry!

UWAGA: są to oznaki naturalne i nie są wadą a jedynie gwarancją autentyczności naturalnego pochodzenia skóry!

Substancje takie jak alkohol czy domowe środki czyszczące mogą łatwo zniszczyć cienką, niewidoczną warstwę ochronną skóry. Uszkodzenia mogą powstać również na skutek czyszczenia mebli szmatką, na której został wcześniej używany detergent. Pamiętać należy, że skóra wymaga ochrony przed czynnikami szkodliwymi, takimi jak: pot (zawiera sól), tłuszcz z włosów, kosmetyki, kurz, chemia gospodarcza (płyny do mycia naczyń, szyb itp.).

Aby zachować najwyższy poziom nawilżenia i ochrony mebli należy je czyścić minimum 3-4 razy w roku .

Właściwe rozpoznanie rodzaju skóry pomoże Państwu dobrać odpowiednie środki pielęgnacyjne
Prosimy zapoznać się z poniższym artykułem - dzięki niemu zdobędą Państwo wiedzę potrzebną do właściwego rozpoznawania, a co za tym idzie - postępowania z różnymi rodzajami skór.

MADRAS tzw. PIGMENTOWE, LAKIEROWANE
( ZDJĘCIE 1 ) Powierzchnia takiej skóry jest zwykle półmatowa lub błyszcząca, a po delikatnym zadrapaniu paznokciem nie zmienia się kolor ani jasność materiału.  Drugim sposobem jest zostawienie na skórze kropli wody - jeśli nie wniknie w strukturę danej skóry to mamy do czynienia ze skórą pigmentowaną.

Skóry te, ze względu na sztuczne farbowanie oraz zabezpieczanie warstwy lica nie  posiadają charakterystycznej miękkości i gładkości.

Skóry typu dwubarwne ( ANTYCZNE )
(ZDJĘCIE 2 ) Są to skóry na których widać dwa odcienie koloru, uzyskiwane są najczęściej dwoma metodami: poprzez odpowiednie przecieranie naniesionego pigmentu lub poprzez naniesienie (natrysk) na podstawowy kolor drugiego pigmentu. Powierzchnie takich skór zabezpieczane są poprzez nałożenie lakieru (stąd ich błyszczący kolor), którego zadaniem jest ochrona pigmentów przed ścieraniem. Metoda rozpoznania taka jak w skórach pigmentowych.

Skóry typu ANILINY, SKÓRY CIEPŁE, NIEZABEZPIECZONE
( ZDJĘCIE 3 ) Ten rodzaj skór jest barwiony transparentnym barwnikiem - aniliną lub przezroczystymi barwnikami - możemy dostrzec więc wszystkie naturalne ślady na skórze (rysy, żyły itp).  Skóry te noszą miano szlachetnych, są delikatne i przyjemne w dotyku.
Aby prawidłowo rozpoznać taką skórę należy delikatnie zdrapać powierzchnie i sprawdzić czy pozostaje jaśniejszy ślad - jeśli tak jest to anilina.
Dodatkowo można zmoczyć palec i potrzeć skórę - jeśli ciemnieje w tym miejscu (uprzednio zadrapanym) oraz wysycha bez śladu to jest to anilina.

Skóry typu pull-up
( ZDJĘCIE 4 ) Skóry pull-up to inaczej skóry woskowane, w których powierzchnia jest wykończona pigmentem i zabezpieczona specjalnymi tłuszczami lub woskami. Często myli się skóry bycast ze skórami typu pull-up, ponieważ woski nadają efekt błyszczenia - taki sam jak poliuretan przy skórze bycast. Jak najprościej rozróżnić te skóry? Po przerysowaniu paznokciem bycastu na skórze nie będzie widać żadnego śladu, na skórze pull-up widoczna będzie rysa.

NUBUK WELUR
( ZDJĘCIE 5 ) Takie skóry charakteryzują się podszlifowaną wierzchnią warstwą, dzięki czemu uzyskują w mniejszym, bądź większym stopniu aksamitną powierzchnię (przypominającą zamsz). Często skóry te nazywa się szorstkimi. Skóry te posiadają piękną strukturę oraz są przyjemne i ciepłe w dotyku. Metoda rozpoznania taka jak w anilinach.